Terenska nastava Park prirode Papuk

Učenici sedmih razreda posjetili su 27. ožujka Park prirode Papuk uz vodstvo razrednica Ivane Bogovčić i Ankice Kolar, pratnja profesor Davor Drobec.
Upoznali smo park prirode koji obuhvaća prostorno najveći dio planine Papuk i djelomično Krndije. Posebno zaštićena područja su: Sekulinačke planine, spomenik prirode Dva hrasta, spomenik prirode Stanište tise, posebni floristički rezervat Pliš – Mališčak – Turjak – Lapjak .
Planinarski dom Jankovac je poznato izletište, usred guste park-šume zaštićene 1955.godine zbog iznimne kulturno-povijesne baštine i prirodnih vrijednosti.
Obišli smo Grofovu stazu, koja je dobila ime prema grofu Josipu pl. Jankoviću. Staza ide  od doma pored dva jezera i izvora potoka, prolazi pored 35 metara visokog slapa Skakavac.
Uz stazu su postavljene informativne ploče na više mjesta, a raznolike biljne vrste daju dodatnu ljepotu parku prirode.
Kako je nastao naš planet doznali smo u Geo info centru u Voćinu.
Povijesni i geološki  razvoj slavonske planine je izrazito zanimljiv, a poseban doživljaj je bilo gledanje filma o podzemlju Papuka u nekadašnjem Panonskom moru.

Dojmovi učenika:

Na Papuku me iznenadila priroda, pogotovo slapovi. Oduševilo me osoblje na Jankovcu jer puštaju prirodu da se sama razvija, uklanjaju srušena stabla koja smetaju prolazu na stazama.
Najbolji dio posjeta Papuku je bio film, 4D o razvoju svijeta u Geo – info centru Voćin. Poseban doživljaj je doživjeti podzemlje nekadašnjeg Panonskog mora.
 Jakov Hrgić, 7.b